12. Türk Arap Ekonomi Forumu

  • 23 Mart 2017
  • 128 kez görüntülendi.
12. Türk Arap Ekonomi Forumu

Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) resmi desteğinde, Borsa İstanbul ve Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı işbirliğinde Al-Iktissad Wal-Aamal Group (AIWA) tarafından düzenlenen 12. Türk Arap Ekonomi Forumu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in katılımıyla (TAF’2017) başladı.

Forum açılışında Türkiye’ nin ekonomik süreçleriyle alakalı bilgiler veren Halim Mete, Türkiye’deki uluslararası doğrudan yatırım miktarının 140 milyar dolara ulaştığını ifade ederek, bunda en büyük payın yüzde 74 ile Avrupa ülkelerine ait olduğunu, İslam coğrafyasının payının yüzde 12’de kaldığını belirtti. Bu oranın çok az olduğuna dikkat çeken Mete, Ortak iş yapmayı arzuladıkları ekonomik iş birliğini istenilen seviyelere çıkarmak için ilk şartın gerekli hukuki zemini oluşturmak olduğunu kaydederek, vizesiz seyahat ve malların serbest dolaşımı konusunda harekete geçilmesi gerektiğini bildirdi.

Bu forum ve atılan adımların Türkiye’ nin jeopolitik konumu gereği Asya ve Avrupanın ortasında bulunması sebebiyle iki tarafı da kapsayan ticari ilişkiler kurulmaya çalışıldığı görülüyor.Avrupayla oluşturulan ticari bağların Arap ülkeleriyle de kurulabilmesi ülke ekonomisi açısından büyük önem arz etmektedir.

sizlere www.tekonda.com farkıyla sunulmuştur

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ